Czy mama może poszaleć w Święto Pączka?

Nie ma chyba takiej osoby, która by nie lubiła rozkoszować się smakiem najlepszych wypieków cukierniczych mistrzów rzemiosła, którzy właśnie w dniu Tłustego Czwartku pokazują światu swoje najlepsze dzieła – znakomite, słodkie i kaloryczne pączki, ubóstwiane przez większość społeczeństwa, a także bardzo chętnie tego dnia celebrowane i winszowanie gościom w Rybniku. Czy jednak mama karmiąca swoje dziecko piersią może pozwolić sobie na odrobię słodkiego szaleństwa? Trzeba uważać, ponieważ jedzenie pączków a karmienie piersią ma kilka reguł, których należy zawsze bezwzględnie przestrzegać.

Mamy maluszków zaraz po urodzeniu

Tuż po porodzie organizm kobiety jest wycieńczony, potrzebuje opieki oraz zdecydowanie odpowiednio dopasowanej i zbilansowanej diety, która pozwoli mu się podźwignąć po tym ogromnym wysiłku i która jednocześnie będzie odpowiednia dla dziecka, którego jedynym pokarmem w tej chwili jest mleko matki. W pierwszym miesiącu życia dziecka należy szczególnie dbać o spożywane posiłki i raczej unikać tych, których dziecko jeszcze nie zna, a i których ty raczej dawno nie spożywałaś – na przykład smażonych potraw. Takie właśnie są jednak pączki – to bardzo tłuste i kaloryczne smakołyki, słodkie i smażone na głębokim oleju, składające się głównie z pustych kalorii, których spalenie może przysporzyć nie lada kłopotów. Są to też smaki, jakich kilkutygodniowe dziecko zupełnie nie zna i po których może źle się poczuć. Trzeba więc uważać i najlepiej w tym czasie jednak nie spożywać takich tuczących, słodkich łakoci, chociaż czasem bywa naprawdę ciężko.

Karmienie starszego dziecka

Nie ma jednak większych przeciwwskazań, jeśli twoje dziecko jest starsze niż miesiąc życia, a ty w swojej diecie z powrotem znajdujesz smażone potrawy, po których zarówno ty, jak i twoje dziecko czujecie się dobrze. Jeśli dziecko nie protestuje na ciężkostrawne potrawy, jeden czy dwa zjedzone pączki tego dnia nie powinny nikomu zaszkodzić. Dobrze jednak w takich dniach wybierać jedynie pączki o nadzieniach, jakie znasz i jakie już jadłaś – to na wszelki wypadek, gdyby miało się okazać, że twoje dziecko urodziło się z alergią. Szczególnie warto uważać na truskawki oraz cytrusy.